Representert var utflyttere, studenter, arbeidsgivere, utdanningsinstitusjoner, gründere og regionens 6 kommuner. De møttes for å knytte kontakter, dele erfaringer og utforske mulighetene som finnes i Kongsvingerregionen. Nytt av året var at også frivillighet, fritids- og kulturtilbydere var til stede. Arrangementet hadde temaet «Følelsen av Kongsvingerregionen» og bød på nettverksbygging, sceneinnslag, afterwork og møter med et bredt spekter av virksomheter og organisasjoner fra regionen.

God stemning

Stemningen var god fra første stund, og samtalene gikk lett mellom folk som enten vurderer å flytte hjem, ønsker å holde kontakten med regionen eller allerede har tatt steget og flyttet tilbake.

En av dem som hadde tatt turen var Maja Emilie Taugbøl fra Eidskog. Hun fullfører utdanningen som siviløkonom neste år og benyttet anledningen til å undersøke hvilke karrieremuligheter som finnes i hjemregionen.

– Jeg er på jobbsøk, og er veldig åpen for å flytte hjem, fortalte hun under arrangementet.

Sammen med venner fra regionen brukte hun kvelden til å møte arbeidsgivere og få et innblikk i utviklingen som skjer i næringslivet hjemme. For mange av de fremmøtte handlet kvelden nettopp om å oppdage at regionen i dag byr på flere muligheter enn da de flyttet ut.

Unge voksne som prater sammen på event
Foto: Gnist Media

Fellesskap, nærhet mellom mennesker og livskvalitet

På den andre siden av skalaen møtte vi også personer som allerede har funnet sin plass i regionen. Elinne Bergseter, opprinnelig fra Sverige, lot det ikke være noen tvil om hva hun mener om hjemstedet til ektemannen i Nord-Odal.

– Jeg elsker Nord-Odal. Elsker, elsker. Der skal jeg dø, sa hun med et smil.

Hun trakk fram fellesskapet, nærheten mellom mennesker og livskvaliteten som noen av de viktigste grunnene til at regionen har fått en spesiell plass i hjertet hennes.

La til rette for rekruttering av fremtidige medarbeidere

For arbeidsgiverne var arrangementet en unik mulighet til å møte potensielle framtidige medarbeidere. Blant de største aktørene var Statistisk sentralbyrå (SSB), som har over 300 ansatte i Kongsvinger. De fortalte om arbeidsmiljøet og karrieremulighetene som finnes utenfor hovedstaden. Totalt var det 45 utstillere som sluttet opp om arrangementet.

Samtidig brukte byrået også det de kan aller best – tall. Besøkende fikk se statistikk som viste at gjennomsnittlig kvadratmeterpris for brukte eneboliger i Oslo er mer enn tre ganger så høy som i Kongsvinger. Budskapet var enkelt å forstå: For mange kan livskvalitet, boligdrøm og karriere kombineres på en helt annen måte i regionen enn i hovedstaden.

Representant for CREDS på stand
Foto: Gnist Media

Kontrastene mellom Oslo og Kongsvingerregionen var et gjennomgående tema gjennom kvelden. Mens storbyen tilbyr mange muligheter, fortalte flere om verdien av kortere avstander, nærhet til familie, natur og lokalsamfunn. Representanter fra både store virksomheter og mindre bedrifter understreket at behovet for kompetanse er stort, og at regionen har plass til mennesker med svært ulik bakgrunn og erfaring.

Mange gode ambassadører, og veien til regionen har blitt kortere

Prosjektleder for arrangementet, Jannicke Mykkestue i Klosser Innovasjon, var svært fornøyd med responsen.

– Jeg er kjempefornøyd med oppmøtet. Det er mange vi har sett før, men også veldig mange nye. Mange blir overrasket over hvor stort tilbudet er og hvor mye som skjer i regionen nå, sa hun.

Hun pekte også på at den uformelle møteformen fungerer godt. I stedet for tradisjonelle stands var kvelden bygget rundt samtaler, nettverksbygging og relasjoner.

Forelesning
Foto: Gnist Media

Det var kanskje nettopp dette som ble kveldens viktigste resultat. Ikke nødvendigvis at noen flytter hjem allerede i morgen, men at flere fikk et nytt bilde av regionen. Et bilde av et sted med spennende karrieremuligheter, aktive lokalsamfunn, sterke fagmiljøer og mennesker som ønsker dem velkommen tilbake.

– Oppslutningen om arrangementet viser at dette er noe vi skal fortsette med, og vi har stor tro på at det vil gi tilflytting på både kort og lang sikt. Det er fantastisk at så mange av våre lokale bedrifter, utdanningsinstitusjoner og organisasjoner ble med for å gi de fremmøtte «Følelsen av Kongsvingerregionen», avsluttet hun.

Da kvelden gikk mot slutten, var inntrykket tydelig: Kongsvingerregionen har mange gode ambassadører. Og for flere av de besøkende som tok turen til Oslo Event Hub denne septemberkvelden, kan veien til regionen ha blitt litt kortere.